Tvorbu programů rozvoje obce podpoří elektronická metodika

Mgr. Patočková Lenka

manažer projektu Regionální stálé konference

• 22. 04. 2013 14:30

Od dubna 2012 Ministerstvo pro místní rozvoj (dále MMR) ve vybraných obcích tří pilotních krajů (Liberecký, Pardubický a Zlínský kraj), uskutečňuje projekt Elektronická metodická podpora tvorby rozvojových dokumentů obcí. Tento projekt je financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a usiluje o zlepšení kvality řízení obcí prostřednictvím metodické pomoci při tvorbě obecních strategických koncepcí a vytvořením webové aplikace, která usnadní zpracování Programu rozvoje obce (PRO). Plošně po celé ČR se tento projekt realizovaný v rámci vládní strategie Efektivní veřejná správa a přátelské veřejné služby – Smart Administration začne zavádět počátkem příštího roku.

Program rozvoje obce pomáhá obcím efektivně realizovat rozvojové aktivity a dále je nezbytným podkladem pro úspěšné čerpání finančních prostředků ať už z národních nebo evropských zdrojů. Program rozvoje obce je také jedním z relevantních podkladů pro rozhodování zastupitelstva obce. Při tvorbě dokumentu je důležité zapojit občany a aktéry z území, komunikovat a spolupracovat s nimi například přes zapojení do pracovních skupin. Každý by měl mít možnost vyjádřit své představy a ovlivnit dění v obci.

Základním pilířem projektu je metodika tvorby programu rozvoje obce. Na jejím základě bude letos v létě vytvořena a spuštěna webová aplikace, která usnadní jednotlivé kroky tvorby programu rozvoje obce stanovené v metodice. Metodika má dvě základní části, první část se věnuje struktuře a obsahu PRO, druhá část se věnuje procesu tvorby PRO. Metodika dále obsahuje šablony pro vybrané části tvorby PRO, vzory dotazníků, slovník pojmů či odkazy na další metodické materiály. Metodika je koncipována jako obecně platná pro všechny obce ČR, umožňuje variantní řešení jak obsahu PRO, tak způsobu zpracování, aby si obce mohly zpracování PRO přizpůsobit podle své velikosti a svých zvyklostí. Metodika formuluje nezbytné plánovací minimum a sjednocuje stávající praxi.

V současné době probíhá ověřování metodiky ve 25 různě velkých obcích zmíněných pilotních krajů, tyto obce dostaly příležitost zpracovat si PRO pod úzkým metodickým vedením členů realizačního týmu projektu. Obce dostávají k dispozici šablony, formuláře nebo data v obdobné podobě jako tomu bude po vzniku webového portálu. Zároveň mají možnost svými náměty ovlivnit výslednou podobu metodiky.

V Libereckém kraji se do ověřování metodiky zapojilo těchto osm obcí: Český Dub, Janov nad Nisou, Paceřice, Proseč pod Ještědem, Rádlo, Tachov, Vlastibořice a Železný Brod. Všechny obce přistupují k tvorbě PRO velice aktivně a zodpovědně, do poloviny dubna bude mít všech osm obcí zpracovanou a projednanou s veřejností analytickou část, která obsahuje charakteristiku obce a východiska pro návrhovou část. Zpracování a projednání návrhové části pak bude probíhat během dubna a května.

Obce stále mají možnost svými připomínkami ovlivnit podobu metodiky, která je dostupná na webových stránkách MMR a kraje. Své názory a podněty k metodice mohou vyjádřit také na konferencích, které se v rámci projektu konají. Nejbližší konference se uskuteční na podzim 2013 a měla by se konat v Libereckém kraji. V pilotních krajích dále na podzim 2013 proběhne série dvoudenních vzdělávacích kurzů zaměřených na rozvoj znalostí a dovedností v oblasti plánování a řízení rozvoje obcí. Účastníci by měli být po absolvování kurzů schopni samostatně tvořit koncepční dokumenty pro své obce. Na konci roku 2013 se ve všech krajích uskuteční jednodenní seminář, kde bude vysvětlena práce s aplikací elektronické podpory. O všech chystaných akcích budeme informovat na internetových stránkách Libereckého kraje.

Webová aplikace, která umožní obcím připravit vlastní program rozvoje obce v uceleném a logicky navazujícím systému, bude zpracována na podzim 2013 a obce se potom mohou zapojit do jejího testování.

V rámci Libereckého kraje je do projektu zapojen odbor regionálního rozvoje a evropských projektů, kontaktní osobou je Mgr. Lenka Patočková, tel: 485 226 707, email: lenka.patockova@kraj-lbc.cz.

Dosavadní výstupy projektu jsou zveřejněny na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj pod odkazem:

nebo na webových stránkách Libereckého kraje pod odkazem: