Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Dotační program 2.6 na podporu místní Agendy 21 bude ve výboru pro hospodářský a regionální rozvoj projednán 3. prosince

Ivana Hujerová

koordinátorka neziskového sektoru a místní Agendy 21

  • 22. 11. 2019 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

Účelem programu je popularizace a propagace konceptu udržitelného rozvoje a jeho praktických realizací v metodické oblasti i v rámci konkrétních projektů na úrovni obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji a podpora zapojování veřejnosti do plánování rozvoje .

 

Udržitelný rozvoj je široce definován jako způsob rozvoje lidské společnosti, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí.  Za jeho koncepční základ lze považovat  program Agenda 21, který byl přijat Organizací spojených národů (dále OSN) v roce 1992 v Rio de Janeiro.

Místní Agenda 21 (MA21) představuje program konkrétních obcí, měst, regionů, který zavádí do praxe principy trvale udržitelného rozvoje při zohledňování místních specifik.

Místní (místní působení) Agenda (program/seznam toho, co je potřeba udělat k dosažení cíle) 21 (problémy 21. století, které musí lidstvo řešit) je proces participativní, tedy účastenský, kdy je potřeba spolupráce veřejné správy s různými složkami místní společnosti – neziskovými organizacemi a spolky, podnikateli, provozovateli služeb, či třeba školskými zařízeními, zdravotnickými institucemi a řadou dalších subjektů, včetně široké neorganizované veřejnosti.

Podpora myšlenek udržitelného rozvoje a zapojování veřejnosti do plánování rozvoje v Libereckém kraji úzce souvisí s členstvím Libereckého kraje v Národní síti Zdravých měst ČR, realizací projektu Zdravý Liberecký kraj a naplňováním kritérií MA21 podle Pravidel hodnocení stanovených Pracovní skupinou Rady vlády pro udržitelný rozvoj pro místní Agendy 21.

----------------------------------------------------------------------------

PODPOROVANÉ AKTIVITY:

  1. Vzdělávání a osvětové akce
  • osvětové kampaně k udržitelnému rozvoji a podpoře zdraví (Den Země, Evropský týden udržitelného rozvoje, Evropský týden mobility/Den bez aut, Den bez tabáku, Dny zdraví, Dny bez úrazů, Dost bylo plastu, Prevencí proti rakovině, Fairtraidové město) a další akce k tématu MA21, Zdraví 21, Smart Cities a v jejich rámci tisk informačních, výchovných a vzdělávacích materiálů, pořádání soutěží, besed a vzdělávacích aktivit
  • činnost žákovských a studentských parlamentů, pořádání školních a studentských fór a kulatých stolů, zavádění zdravého životního stylu do škol
  1. Zapojování veřejnosti, transparentnost a kvalita veřejné správy
  • zavádění metod a nástrojů posilujících systém řízení kvality ve veřejné správě (MA 21, ISO, EMAS, Společenská odpovědnost organizace a jiné) včetně poradenských služeb
  • aplikace nástrojů a metod zapojování veřejnosti a dalších zainteresovaných stran do řešení místních problémů (dotazníková šetření, diskuzní fóra, kulaté stoly k různým komunitním tématům, tvorba pocitových map, plánovací víkend, Tvorba vize komunity atd.)
  • zavádění nástrojů podporujících transparentnost veřejné správy (např. rozklikávací rozpočty, mobilní aplikace pro komunikaci s veřejností, přímé přenosy jednání zastupitelstva, nástroje pro transparentnost veřejných zakázek, participativní rozpočet …)
  1. Strategické plánování
  • vypracování či aktualizace strategických rozvojových dokumentů za účasti veřejnosti (strategie udržitelného rozvoje nebo program/strategie vedoucí k udržitelnému rozvoji, strategie Smart City, zdravotní plány)
  • sledování a vyhodnocování vlastních indikátorů MA21 stanovených komunitní metodou – sociologické průzkumy, ankety, šetření spokojenosti apod.
  • sledování mezinárodně standardizovaných indikátorů udržitelného rozvoje – měření a vyhodnocování indikátorů dle metodiky ECI

Konzultace: Ivana Hujerová, tel. 485 226 722, ivana.hujerova@kraj-lbc.cz a Eva Benešová, tel. 485 226 678, eva.benesova@kraj-lbc.cz

KONZULTUJE PROSÍM PRŮBĚŽNĚ, program se bude měnit jen minimálně, vycházejte z podmínek pro rok 2019 

plánované zveřejnění programu: 29. 1. 2020

plánované zahájení příjmu žádostí: 2. 3. 2020

plánované ukončení příjmu žádostí: 20. 3. 2020, 14:00 hod.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky