Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Hospodářsky a sociálně ohrožená území získají víc peněz na svůj rozvoj

Blanka Freiwilligová

odborný zaměstnanec oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 15. 02. 2022 08:05
  • Rozvoj

Sdílet článek

Hospodářsky a sociálně ohrožená území se dočkají od státu speciální finanční podpory. Podle plánu ministerstva budou moci čerpat peníze na rozvoj z nového samostatného dotačního titulu. Dosáhnou na ně i obce a města z našeho regionu.

„V Libereckém kraji se jedná momentálně o území Frýdlantska, Novoborska, Semilska, Tanvaldska a také bývalého vojenského újezdu Ralsko,“ uvedl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Vymezení zmíněných území stanovuje Strategie regionálního rozvoje ČR 21-27, která byla schválena vládou v loňském roce. Řadí se mezi ně oblasti, které jsou charakteristické například svou vyšší mírou nezaměstnanosti nebo nedostatečnou dostupností některých služeb. Současně jsou zde i správní území zasahujících do bývalých vojenských újezdů.

Ve spolupráci s Regionální stálou konferencí Libereckého kraje momentálně probíhá mapování potřeb v jednotlivých územích, a to prostřednictvím sběru konkrétních projektů, které budou součástí individuálních studií. Tyto studie budou zaslány na Ministerstvo pro místní rozvoj, které je využije při plnění aktivit Akčního plánu 21-22, pro nastavení aktivit Akčního plánu 23-24 a v neposlední řadě pro nový dotační titul.

„Pilotní studie vzniká pro území Frýdlantska. Snažili jsme se zde zaktivovat starosty k tomu, aby své potřeby sdíleli skrz zadávání projektových plánů do Informačního systému projektových záměrů. S těmito informacemi můžeme pak jako kraj dále pracovat na vyjednávací úrovni se zástupci z národní úrovně,“ doplnil Jiří Ulvr.

Informační systém projektových záměrů je od roku 2021 jedinou databází svého druhu na území Libereckého kraje. Primárně je určen pro sběr záměrů obcí, kraje a jím zřizovaných organizací či orgánů státní správy. Vkládat záměry může jakýkoliv ekonomický subjekt. Informační systém nabídne do budoucna více užitečných funkcí, například propojení s dotačními příležitostmi, tedy bude docházet k včasnému upozornění na vyhlášení výzev dle charakteru vložených projektových záměrů. Zájemci najdou informační systém na internetové adrese www.projektovezamery.cz.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky