ať víme, jak to na našem webu žije?

Do letošního ročníku Soutěže Karla Hubáčka se přihlásilo téměř padesát staveb

02. 07. 2020

Nová knihovna v Hrádku nad Nisou, revitalizace areálu pivovaru ve Cvikově, obnova hradu Valdštejn či nové sídlo společnosti Lasvit v Novém Boru. To jsou některé ze 48 staveb, přihlášených do architektonické Soutěže Karla. Nyní si lze prohlédnout přihlášené stavby na webu soutěže www.stavbaroku.lk a na výstavě v předsálí sídla Krajského úřadu Libereckého kraje. Do 17. srpna lze také hlasovat online pro kandidáty na Cenu veřejnosti.

I přes komplikace způsobené jarní koronavirovou pandemií se tak podařilo navázat na loňský úspěšný ročník. Přihlášené budovy jsou z širokého spektra — od soukromých obytných domů přes veřejné objekty, jakými jsou knihovny a zařízení sociálních služeb, až po unikátně řešené průmyslové stavby.

„Architektura na nás působí každý den a ovlivňuje vnímání prostředí, ve kterém se pohybujeme. Je-li dobrá, pak může zlepšit úroveň našeho života. Soutěží Karla Hubáčka chceme podpořit stavebníky, investory, projektanty a architekty v jejich snaze o kvalitní návrhy a stavby,” uvedl Michal Kříž, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Kromě webu a facebookového profilu soutěže se přihlášené stavby představí také na výstavě, jež bude během léta putovat po kraji. Do 12. července je na krajském úřadu, od 13. do 24. července bude v obchodním centru Forum Liberec, mezi 24. červencem a 8. srpnem v jabloneckém Centralu a poté na dalších místech.

Porota, složená ze zástupců odborných organizací z řad stavebníků a architektů, stejně jako partnerů, kteří se do soutěže zapojili, udělí ceny ve čtyřech kategoriích. První a hlavní z nich je Cena Karla Hubáčka, udělená za nejzajímavější stavbu nebo úpravy veřejného prostoru a krajiny. Dalšími jsou Cena za inovaci udílená za výjimečné návrhy, Cena junior pro studenty, věnující se stavebnictví a architektuře a ocenění pro významnou osobnost v oboru stavebnictví. Vyhlášení výsledků se uskuteční 10. září.

Soutěž Karla Hubáčka se koná letos již pošestnácté. Smyslem soutěže je vyzdvihnout úspěšné nebo zajímavé stavby a šikovné žáky, studenty, projektanty, architekty, zkrátka talenty v oblasti stavitelství, architektury a řemesla z celého Libereckého kraje. Vloni zvítězila novostavba mateřské školy Nová Ruda ve Vratislavicích nad Nisou architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové.

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz