Celkem 16 obcí Libereckého kraje soutěží o titul Vesnice roku 2013

Mgr. Langer Jiří

• 25. 05. 2013 16:00

Téměř dva měsíce měly obce na to, aby poslaly přihlášku do soutěže o titul Vesnice roku 2013 a začaly se tak připravovat na návštěvu krajské hodnotitelské komise. Z Libereckého kraje tak učinilo 16 obcí.

V letošním roce bude v průběhu měsíce května a června navštíveno a ohodnoceno celkem 270 obcí ze třinácti krajů České republiky. Do celostátního kola pak postoupí za každý kraj vždy jedna obec. Vítěze celostátního kola a nositele titulu Vesnice roku 2013 oznámí ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský dne 14. září 2013 v Luhačovicích, v rámci konání Mezinárodního dětského folklorního festivalu „Písní a tancem“.

Všechny přihlášené obce budou hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie.

„Novinkou letošního ročníku je také dobrovolná kategorie Video Vesnice roku,“ připomněla krajská radní Ivana Hujerová.

Všechny přihlášené obce mohou podle ní natočit krátká videa, která umožní široké veřejnosti nahlédnout do jejich obce, seznámit se s jejími obyvateli, projekty a zároveň s její neopakovatelnou atmosférou. Smyslem videa je přinést co nejpestřejší obraz obce a představit zajímavé aktivity, věci či projekty, které činí obec zajímavou a výjimečnou. Může se jednat o historické perličky, unikátní památky, staré tradice či obyčeje. Obce se také mohou pochlubit projekty, které se jim podařily zrealizovat, nebo které teprve chystají. Představit mohou také společenský a spolkový život, který dělá každou vesnici nejen místem k bydlení, ale také místem pro život.

Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2012 v Libereckém kraji se stal podkrkonošský Studenec. Hodnotitelská komise ocenila zejména aktivní přístup k mládeži a fungování místních sportovních klubů a oddílů.

Více informací naleznete na webových stránkách soutěže www.vesniceroku.cz.

Přihlášené obce LK

Kravaře v Čechách